Request Form

Globally connected. Locally invested.

Ece Saray Marina; A world class port that goes full steam ahead into the future with special handling and extra services.
Request Form

Lying like a pearl necklace, on the coast of deep blue Fethiye bay, Ece Marina is waiting for you to enjoy the sea and the nature.

Easy to reach by airways, seaways and land, once you come to Ece Marina, which serves the utmost quality service and has a blue flag and 5 golden anchors,  you will never want to leave again.

Ece Marina has a capacity of -depending on boat sizes- 460 boats. You can safely moor in our marina for whole year with your boat up to 60 meters. Ece Marina offers you a vacation with its high standart hotel, magnificent pool, bars, restaurants which serve unique tastes of Turkish and World cuisine, SPA and Wellness Center and hairdressing services in a unique natural environment. Fethiye, the place that Ece Marina is in, is the favorite boat and yacht center in the West Mediterranean, and has lots of historical and natural beauties.

With the floating piers, Ece Marina keeps its cautious approach towards the environment and quality, keeps up the best service with ISO certificates.

“T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından turizm sektöründe faaliyet gösteren işletmelere yönelik olarak başlatılan belgelendirme programı dahilinde gerçekleştirilen denetimler hijyen alanında önemli bir katkı sağlamaktadır. Her bir denetim, denetlenen konaklama veya yeme-içme tesisinde resmi kurumlar tarafından ilgili belgelendirme programı kapsamında belirlenen protokollere uygun davranılıp davranılmadığını denetimin yapıldığı an itibariyle tespit eder, an-cak her bir işletmeci, görevli ve konuğun temel hijyen kurallarına (el yıkama ve mesafeyi koruma gibi) bağımsız ve kişisel olarak uyması gerekliliğinin yerine geçmez. Biz, […] olarak, kurallara uyulmadığı takdirde herhangi bir zamanda bir enfeksiyon veya bulaş meydana gele-bileceğini belirtmek isteriz.

Bu belge, yalnızca denetlenen konaklama ve yeme-içme tesisleri olarak Türkiye'deki resmi ku-rumlar tarafından ilgili belgelendirme programı kapsamında ortaya konan protokollere uygun davrandığımızı onaylar, ancak hijyen ve güvenliğe ilişkin herhangi bir taahhüt veya güvence verildiği anlamına gelmez.”

Bizler için çok değerlisiniz!